Trek Pripolárnyj Ural 2 - 23.7. 2011

Co s sebou

Doporučené vybavení :
- Lehký stan pro jednoho nebo, pokud se domluvíte, pro více osob. Stan by měl vydržet i dlouhodobý déšť a musí mít síťky proti komárům.
- Batoh – vezměte kvalitní, aby se dobře nesl a nerozpadl se, ponesete na začátku cesty cca 30 kg nákladu.
- Igelitové pytle (například velké na odpadky), pro zabalení obsahu batohu při překonávání řek.
- Karimatka
- Spacák, kdo je zimomřivý, doporučujeme jeden spacák normální (střední) a jeden slabý dovnitř. Výhodou je i větší odolnost proti vlhkosti a možnost sušit oděvy v meziprostoru při spaní.
-Klubko lana, vazačka 6mm
- Goratexový převlečník, kdo jej unese, tak doporučujeme včetně kalhot, můžeme se setkat s celodenním nebo i delším deštěm. Drsnější povahy nepromokavé pončo.
- Repelent, raději velké balení
- „Nakomarnik“ - klobouk se síťkou proti komárům
- Rukavice vhodné proti komárům, do sněhu a teplot lehce pod nulou, do vody při překonávání řeky - doporučujeme neoprenové rukavice, splňují všechny tyto požadavky
- Obuv vhodnou do mokřin a vlhka, kamení a křovisek, nebo alespoň obuv která se vlhkem nerozpadne. Kdo je chce nést, tak ještě lehké boty pro brodění řeky.
- Náhradní vložky do bot a tkaničky (bez bot jste mrtví)
- Ponožky, doporučujeme k dvou párům outdoorových ponožek pro odpočinek nohy i ponožky vlněné. Navíc vlna hřeje i mokrá.
Kdo v ponožkách spí tak i vlněné ponožky na spaní.
- Oblečení odolné proti komárů (osvědčilo se silné plátno bundy a kalhot Gorka 3). Kalhoty by měly mít zdvojenou dolní část nohavic (spodní do bot, vrchní přes boty – například Gorka 3, nebo výsadkářské AČR nebo SSSR) což je dobré do vlhka, sněhu, vody a proti komárům.
- Šátek proti komárů, slunci, chladu například „Palestina“.
- Vlněná čepice a plátěný klobouk, v případě chladu a deště je možné je nosit naráz.
- Plynový vařič a dvě střední lahve (2x230g propan-butan) doporučujeme mít plyn ve dvou nádobách kvůli lepší kontrole spotřeby.
- Dva zdroje ohně, zápalky, zapalovač.
- Ešus nebo jiné vhodné nádoby na jídlo a čaj.
- Polní láhev a dvě petlahve na vodu, nebo camel back, každopádně doporučujeme polní láhev, kterou můžete mít stále u sebe. Petlahve umožňují průběžné plnění a dělení vody na pitnou a vodu jen na vaření, dále umožňují lepší kontrolu čistoty vody.
- Ideální je rozdělit náklad na potřeby na spaní a většinu jídla a vaření do batohu a na opasek si vzít doklady, nůž, lékárničku, zdroj ohně, polní láhev, a část jídla, případně pláštěnku a rezervní tričko, čepici a rukavice, fotoaparát. Umožní Vám to větší operativnost a bezpečnost, pokud odložíte batoh a vydáte se na kratší výlet.
- Nůž – nošení velkého nože je v Ruské Federaci pouze na registraci, povolené jsou nože s čepelí do 10 cm. Tomu odpovídá například větší zavírací Švýcarský nůž. Kdo chce nůž na opasek, což se může hodit, je třeba zkrátit čepel nějakého levného modelu nebo takový nůž sehnat.
V RF jsou též jen na povolení teleskopické obušky a pepřové spreje.
- Lehká sekera nebo mačeta na dřevo. Mačetu můžeme z praktických důvodů doporučit, je lehčí a účinnější, ale je možné s ní mít v RF problém, viz bod o noži, každopádně ji je nutné v obydlených oblastech ukrýt do batohu. Jedna sekera nebo mačeta na dva až tři lidi – jinak si neuvaříte a nevystačí Vám plyn do vařiče.
- Lékárnička jednotlivce – termofolie, obvazy, gumové rukavice, elastické obinadlo, polštářková náplast, dostatek leukoplasti pro preventivní omotávání nohou proti puchýřům, nůžky. Desinfekce- peroxid vodíku nebo Betadine, případně ještě tygří mast. Důležité je živočišné uhlí a léky na průjem, acylpyrin. Do vlaku doporučujeme špunty do uší.
- Doporučujeme vitamín C a B a minerály,případně kolageny na klouby.
- Kdo s tím má problém tak něco proti alergii. Nezapomeňte též léky, pokud nějaké dlouhodobě užíváte.
- Doporučené potraviny – sušená vejce v několika menších plastových lahvích, třeba od ledového čaje (rozdělte si je pro případ, že by jedna lahev chytila vlhkost a plíseň), sušené maso, sušená cibule, trocha oleje, chléb knackebrot (neplesniví a po navlhnutí opět uschne), instantní ovesné kaše, kuskus a sušené brusinky a borůvky (dobré proti průjmu), rozinky, plněné těstoviny, těstoviny, sůl, cukr, čaj, káva, sušené mléko, jednorázová pevná balení marmelády nebo burákového másla (z US potravinových balíčků), instnatní polévky a omáčky k těstovinám. Masové konzervy a paštiky – jsou těžké, proto doporučujeme pro chuť jednu nebo dvě malé hliníkové konzervy třeba vepřového masa, můžete je použít do těstovin. V úvodu cesty tvrdý sýr nebo uzeniny, ale v přírodě by mohly lákat medvědy, nebo se během cesty zkazit.
Nezapomeňte na prémii- čokoládu, sojové suky, tyčinky, tatranky (ovšem oplatky jsou drobivé). Černý čaj (dobrý proti průjmu), kdo to potřebuje, tak kávu na vzpružení.
Potraviny dobře zabezpečte proti vniknutí vody.
Potraviny si dobře spočítejte, lepší se trochu uskromnit, než se udřít, ale je zase je třeba mít sílu na cestu, počítejte tři jídla na den a nějakou sladkou tyčku navíc.
- Vak na potraviny. Buď můžete na noc nechat potraviny v batohu a ten zabalit do igelitového pytle, nebo zabalit potraviny do vodotěsného vaku. Takto zabalené potraviny se v noci, v nižších polohách, skladují na stromech minimálně padesát metrů od tábora, aby do tábora nepřilákaly medvědy!!!
- Obal na mapu a kompas nebo buzolu.
- Svítilnu na cestu nepotřebujete, tou dobou je v této oblasti stále světlo. Hodí se maličká svítilna na cestu do vlaku.

Zpet na: Trek Pripolarnyj Ural - Úvod